2012
Urbanistické řešení území Žabovřeské louky v BrněPředdiplomní práce | Pre diploma thesis
Širší vztahy
Řešené rozvojové území se nachází na západní periferii Brna, v katastrálních územích Žabovřesky a Jundrov. Lokalita je definována korytem řeky Svratky z jihozápadu, Velkým brněnským městským okruhem z východu a Kníničskou radiálou ze severní strany. Dostupnost území s historickým centrem Brna je do 20minut městskou hromadnou dopravou.V současnosti se v území nachází několik sportovních aktivit, pozemky pro drobné zahrádkáře, nevyužívané plochy se skleníky a několik drobných podnikatelských aktivit zabývajících se obchodem nebo skladováním. Zbytek území slouží k zemědělským účelům.
Vyhodnocení analýz s vymezením hlavních urbanistických problémů
Velice dobrá dopravní dostupnost současně přináší hlavní problém území související s hlukem z individuální automobilové dopravy a znečištěním emisemi. Intenzita dopravy na městském okruhu v současnosti dosahuje 30 tisíc automobilů za 24 hodin.Do budoucna je v lokalitě počítáno s retenčním využitím území z důvodu zmírnění následků povodňových vln. Vyhodnoceno bylo i teoretické riziko zvýšení průtoku stoleté vody neovlivněné třemi přehradními nádržemi na řece Svratce.
Popis konkrétního segmentu řešeného území
Břehy koryta řeky Svratky jsou porostlé doprovodnými vzrostlými stromy. Ve využívaných zahrádkách roste pestrá škála rostlin a ovocných a jehličnatých stromů. V území se nachází jen několik trvalých staveb, ale několik desítek zahrádkářských chatek.Rovina podél řeky se po několika desítách metrů mění v prudké zalesněné svahy, které tvoří přirozené hranice území.
Urbanistická koncepce, idea řešení
Nová městská čtvrť je navržená s nízkopodlažní obytnou blokovou zástavbou s veřejnou vybaveností lokálního charakteru. Část urbanizovaného území s vazbou na řeku nabízí rekreační potenciál celoměstského významu.Centrálním veřejným prostorem čtvrti je jednak náměstí obklopené budovami s funkcí veřejné vybavenosti, jednak veřejné prostranství okolo nově založeného ostrova s dvěma základními dominantami v podobě dvou věží s vodohospodářskou funkcí. Několik desítek metrů pod povrchem země se nachází velké množství štěrkových ložisek s nahromaděnou artézskou vodou vhodnou k lázeňským účelům.Čtvrť je rozdělena na několik charakteristických lokalit, z nichž každá je vybavena vlastním veřejným prostranstvím. Nejblíže středu jsou umístěny lokality tří až čtyřpodlažních uzavřených obytných bloků. V severní a severovýchodní části jsou situovány skupiny řadových dvojpodlažních domů. Na jihozápadě, na opačném břehu Svratky pak dvojpodlažní atriové domy.Problematika povodní je řešena vytvořením nového umělého náhonu, který obtéká čtvrť ze severu a východu a odděluje tak zastavěnou oblast od rychlostních městských komunikací. Průtok v náhonu je možné ovlivnit podle aktuálních podmínek. V případě výskytu padesátileté nebo stoleté vody slouží celé neurbanizované území jako retenční nádrž o kapacitě až 2 miliony kubických metrů vody.
Základním prvkem řešeného území je domovní blok, který vytváří čitelné rozhraní dvou prostorů, veřejného a soukromého. Citlivým skládáním těchto prvků dochází k vytváření plánovaných, nikoli zbytkových městských prostorů. Důraz je kladen na jasné vymezení dominantního postavení člověka nad automobilem a na funkční pestrost jednotlivých lokalit. Doprava je v území členěna podle jednotlivých funkčních skupin, páteřní síť tvoří sběrná komunikace (městská třída), na kterou navazují komunikace obslužné a především komunikace v obytných zónách pro sdílenou dopravu chodců i automobilů.Obsahem území je kromě bydlení jako hlavní složky také veřejná vybavenost a stavby pro obchod a objekty pro parkování nebo odstavení vozidel. Hlavní městské prostory jsou obestavěny domy s komerčně využívanými partery.
Základní urbanistické bilance
Plocha zastavěného území: 30ha
Hustota osídlení: 160-200 obyvatel/ha
Podlažnost: 2-4
Index zastavěných ploch: 0,35
Index podlažních ploch: 0,90